A tenisz talán Magyarországon a legnépszerűbb ütős sport. Népszerűsége az egyszerűen elsajátítható szabályainak és a sporthoz szükséges felszerelés könnyű beszerezhetőségének köszönheti. Összegyűjtöttük a legfontosabb teniszben alkalmazott szabályokat, a teniszben alkalmazott pontozást és a teniszpálya sajátosságait.
A teniszt játszhatjuk 2-en vagy 4-en is. Ennek megfelelően külön szabály van az egyéni tenisz meccsekre és külön szabályokat alkalmazunk páros teniszezéshez. Nézzük meg először a 2 személyes, egyéni tenisz meccsek szabályait.
A teniszben úgy kell az ellenfél térfelére ütni a labdát, hogy az a mi térfelünkön maximum egyszer, az ütés előtt pattanhat le. A labdamenet akkor ér véget, ha ez nem sikerül. A labdamenetet az nyeri aki utoljára sikeresen ütötte az ellenfél térfelére a labdát.
A teniszben a vonalak is a pályához tartoznak, ha a labda a vonalon pattan, azt úgy értékeljük, hogy még bent van. Ellentétben a squash-al, ahol a vonalon pattanó labda out-nak minősül.
Egy game-ben végig egy játékos szervál a saját térfelén, minden labdamenet előtt oldalt változtatva (jobb és bal). A szerváló játékos az alapvonal mögül kell, hogy indítsa a labdamenetet, tehát nem léphet a saját térfelére. A szerva akkor sikeres, ha az ellenfél térfelének ellentétes oldali adogató udvarába érkezik (a T vonalon belül) a labda, úgy hogy a szerváló játékos térfelén nem pattan a labda.
Ha a labda úgy érkezik az ellenfél térfelére, hogy hozzáér a hálóhoz, a szervát meg kell ismételni. Ezt a különleges helyzetet a szabálykönyv necc-nek hívja, necc-et nem csak szervánál üthetünk, de abban az esetben érvényes a pont, nem kell megismételni a szervát.
Minden labdamenetet előtt, ha a játékos szervája hibás, akkor megismételheti a szervát, de a második elrontott szerva után már hibának számít (úgynevezett kettőshiba), ekkor az ellenfél pontot szerez és a szerváló játékos oldalt vált.
A páros tenisz szabályai megegyeznek az egyéni tenisz szabályokkal, különbség a teniszpálya méretében van, mivel páros játék esetén a folyosó (a két szélső felfestés) is a pálya részét képezi.
A páros teniszben is egy game-ben csak egy játékos szervál, tehát minden negyedik game-ben szervál ugyanaz a játékos.
Tehát összegezve, páros játék esetén a pálya mérete változik.
A páros meccsek pontozása abban tér el az egyéni meccsektől, hogy csak két nyert set-ig játszák, ha a mérkőzésben 1 - 1 set az állás, a meccset egy 10 pontos játék dönti el, ahol legalább két ponttal kell nyerni.
A tenisz pontozási szabályai nem a megszokott számolást követi. Baráti meccseken ugyanakkor eltérhetünk a hivatalos teniszversenyeken alkalmazott pontozási szabályoktól. Ha így teszünk számoljuk pontjaink a megszokott módon, érdemes ilyenkor felváltva szerválni, hogy mindkét fél egyenlő esélyekkel játszon.
Egy mérkőzés (versenytől függően) 2, vagy 3 nyert set-ig tart. A set másik neve a játszma.
Egy set 6 nyert game-ig tart, úgy, hogy legalább 2 game-el kell nyerni. A game másik neve a játék.
Egy game, azaz egy játék pontozása a következő:
A teniszben a pontozás szabályai roppant egyszerűek. Az nyeri a játékot aki előbb nyer 4 labdamenetet, úgy, hogy 2-vel kell győzni. A legtöbb sporthoz képest a teniszben használt megnevezések eltérnek. A következő pontok követik egymást, semmi, 15, 30, 40.
40 - 40 után nem számolunk tovább, csak a következő kifejezéseket használjuk: előny az adogatónál, előny a fogadónál, egyenlő.
Nagyon fontos, hogy a tenisz játék előtt megfelelően felkészítsük az izomzatunkat a sportolásra. Nagyjából 10-15 perc alatt tudjuk elérni, hogy testileg és mentálisan is ráhangolódjunk a játszmára. Mivel a tenisz fokozottan igénybe veszi az ízületeket, ezért érdemes átmozgatni a bokát, térdet, vállat, csuklót, könyököt. Átmozgatás után ütögessünk bemelegítésként a partnerünkkel.
A teniszpálya mérete és vonalazása mindenhol megegyező. Egyes és páros mérkőzéseket* lehet játszani rajta.
Egyéni mérkőzés esetén 195,6 négyzetméter, páros mérkőzésnél 260,75 négyzetméter a pálya teljes mérete.
A pálya minden esetben szabályos téglalap alakú, melyet egy 91,4 centiméter magas háló oszt ketté középen. A pálya rövidebb oldalait alapvonalaknak, míg a pálya hosszanti oldalait oldalvonalaknak hívják. Az adogatóvonalakat, másik nevén T vonal a hálótól 6,4 méterre húzzák meg, azzal párhuzamosan. Az adogatóvonalak és a hálók közötti területet adogatóudvarnak nevezzük, amelyet középen egy vonal (középvonal) két egyenlő részre oszt. Az alapvonalaknál középen egy kisebb vonalka látható: ez a középjelzés. Az oldalvonal attól függ, hogy egyéni vagy páros mérkőzést játszunk, mivel páros mérkőzésen a folyosó is a teniszpálya része.