Barion Pixel
Sportunio logo
Mikor sportoljunk?
Sportolnál, de nincs kivel?
Keress edzőtársat, vagy edzőt a közösségben!

Melyik napszakban sportoljunk?

életmód

Sok ember számára nehéz időt találni a mindennapokban sportolásra, ugyanakkor tudjuk, hogy nagy szükség van a testmozgásra, ismerjük jótékony hatásait. Azonban egyénileg változhat, hogy melyik napszakban érdemes edzeni.

Miért jó reggel sportolni?

A reggeli edzés motiválóan hat az egész napunkra, hiszen egyrészt jobban odafigyelünk az étkezésre utána, másrészt, ha az edzést már reggel kipipálhatjuk a napi teendők listájáról az az elégedettségi szint és a produktivitás növelését eredményezi a nap további részében is. 

A reggeli mozgás segít felébredni, frissítő és pörgető hatással hat az agyunkra. Endorfin, azaz boldogsághormon szabadul fel mozgás hatására, melytől sokkal energikusabban kezdjük a napot. Azon sem kell aggódnunk, hogy később mikor tudunk időt szakítani a sportolásra, így előszeretettel választjuk a testmozgást a reggeli órákban.

Reggel könnyebb magunkat rávenni az edzésre, egyszerűbb tervezni is, mivel később akár közbe jöhet más elintézni való és végül nem jut idő rá.

Reggeli edzés hátrányai

Több időt vesz igénybe a bemelegítés, hiszen még merevebbek az izmok, ízületek, senki nem szeretné a napját sportsérüléssel kezdeni. Sokak számára nehéz a koránkelés, nekik akár fárasztóbban hathat a reggeli edzés.

Esti edzés előnyei

Hatásosabb lehet este edzeni, mert a testi funkciók ekkor vannak a csúcson, például a reakcióidő ilyenkor a legrövidebb, kisebb pulzusszám és a vérnyomás, így kisebb az esély a sérülésre. Ezzel szemben az egyéni teljesítményt növelhetjük ilyenkor.

Ha nincs sok időnk egy nap, délutánra már lazábbak izmaink, ízületeink, így kevesebb időt vesz igénybe a bemelegítés, bár ekkor sem elhanyagolható. Az edzés végi nyújtás a nap minden részében egyenlően fontos szerepet tölt be.

Amikor letudtuk az összes tennivalót szükség van arra, hogy fordítsunk időt magunkra is. A nap során felgyülemlett feszültség levezetésében segít, ha késő délután vagy este sportolunk.

Esti sportolás hátrányai

Mivel a testi funkciók késő délután vannak a csúcson, ilyenkor élénkítő hatása van az edzésnek, ami nehezítheti az elalvást. Ezen kívül az is ellene szól, hogy míg a reggeli edzést könnyebb rendszeresíteni, déltán közbe jöhetnek előre nem betervezett fontosabb elintéznivalók. Egy fárasztó nap után gyakran jobban esik inkább otthon pihenni.

Összegezve

Mind a reggeli és esti sportolásnak is megvannak az előnyei, hátrányai. Összességében a rendszeres mozgás a lényeges, egyénileg kell megtalálni a megfelelő időpontot.

Lehet jó hatással a reggeli mozgás az egész napra, ha valakinek nem fér bele időben munka előtt. Ugyanakkor az sem jó, ha késő este túlzottan felpörget a mozgás és kevésbé lesz hatékony az alvás.