Barion Pixel
Sportunio logo
squash pálya
Sportolnál, de nincs kivel?
Keress edzőtársat, vagy edzőt a közösségben!

Squash pálya méretei és szabályai, squash felszerelés részei

squash
sport wikipédia

A squash Magyarországot is meghódította, Budapesten rengeteg központba foglalhatunk pályát, de vidéken is egyre népszerűbb, legyen szó a győri és siófoki squash pályákról, vagy debreceni, esetleg nyíregyházi centrumokról, széleskörben elérhető sportág. Nagy intenzitás jellemzi, ketten játszák. Könnyen találsz számodra is megfelelő squash partnert a Sportunio használatával.

A squash előnyei:

A squasht a világ legdinamikusabb és legegészségesebb aktivitásai közé soroljuk. Rendkívül sok előnyét élvezheti az, aki ezt a sportot űzi. Lássunk ezek közül párat:

  • Javítja az összpontosítás, a figyelem és a koncentrációs készségeket
  • Fejleszti az egyensúlyt és a koordinációs adottságokat
  • Segíti a vérben lévő oxigén egészséges szinten tartását
  • Élénkíti a vérkeringést
  • Maximálisan átmozgatja az ember minden porcikáját
  • Jelentősen növeli az állóképességet
  • Kiváló kalóriaégető módszer, 60 percenként akár 1000 kalóriától tudsz megszabadulni, viszont nagy intenzitásának köszönhetően a szénhidrát készleteket hasznosítja, így zsírégetésre más mozgásforma ajánlott

A squash hátrányai:

Az előnyök mellett érdemes megemlíteni ennek a mozgásformának hátrányait is, vagy legalábbis azokat a tényezőket, amelyekre érdemes odafigyelned:

  • Kellő figyelmet kell fordítani az egyenletes folyadékbevitelre, ugyanis az intenzív squash edzés nagymértékű folyadékveszteséget okoz
  • Felettébb igénybe veszi az ízületeket és szalagokat, ezért igencsak fontos a megfelelő bemelegítés és nyújtás a sportsérülések elkerülése végett

A squash szabályai:

Fontos a bemelegítés

A squash meccs kezdete előtt a játékosoknak 5 percük van a testük átmozgatására, oldalanként 2 és fél perc. A bemelegítésre szánt időben kell gondoskodniuk arról is, hogy a játékra szánt labdát kellően felmelegítsék, ugyanis a nem megfelelő előkészítés befolyásolja annak pattogását.

Squash pontozási szabályok

Hogyan történik a pontozás? Maga a squash mérkőzés összesen 2 vagy 3 nyert játszmából áll („best of” 3 vagy 5). Minden összecsapáskor addig tart a meccs, amíg valamelyik játékos eléri a 11 pontot. Az a fél győz, aki hamarabb éri el ezt a találati mennyiséget, kivéve ha mindkét személynek 10 pontja van. Az ilyen esetekben, a játék egészen addig folytatódik, amíg az egyik játékos 2 ponttal meg nem nyeri azt. Ha az adogató nyer egy labdamenetet, pontot nyer és folytatja az adogatást. Ha a fogadó nyeri a labdamenetet, pontot nyer és átveszi az adogatást.

Mi az az adogatás?

A játék az adogatással kezdődik. A kezdés jogát az ütő megforgatásával döntik el (hasonlóan az érme feldobáshoz mindkét fél választ egy számára szimpatikus oldalt és az kezdhet, akinek a választásán áll meg a squash ütő). Az első szerva után addig passzolgat a squash játékot kezdő személy, amíg labdamenetet nem veszít. Ilyenkor a másik játékos válik az adogatóvá, ezt „hand out-nak” is nevezik.
⁠A következő squash játszmában az a személy kezdi a szerválást, aki az azt megelőző játékot megnyerte. Minden összecsapás során az adogató személy dönti el, hogy melyik oldalról indítja a labdát. Amennyiben egymás után többször is győztesként végez, úgy a labdamenetet felváltva köteles szerválni mindkét oldalról. A passzoló személynek, a squash pályán felrajzolt adogató négyzeten belül kell állnia úgy, hogy a cipője egyáltalán nem érintheti a felfestett határvonalakat.
⁠A tökéletes squash szervához a labdával egyenesen a főfalra kell célozni úgy, hogy az a lemez (tin) fölött és a felső határvonal alatt, majd az ellenkező oldali fogadó negyedbe pattanjon. A passzolt labda érheti az oldalfalakat és/vagy a hátsó üveget is, de ezután mindenképpen be kell pattannia a fogadó negyedbe.

Van-e a squashban szerva roncs?

Nem, a squash szabályaiban nincs lehetőség elrontott szervát megismételni. Hibás szerva, azaz adogatás esetén a fogadó játékos szerez pontot.

Labdamenet

Az adogatás után addig folytatódik a játék, amíg az egyik fél el nem veszti azt. A menet a szervából és a visszaütésekből áll. A játékos akkor nyeri meg a labdamenetet, ha az alábbi három eset közül legalább egy teljesül:

  • az ellenfél helytelenül szervált,
  • a fogadónak nem sikerült szabályszerűen visszaütnie a labdát,
  • a játékos megkísérli megütni a labdát és előtte a labda érinti az ellenfelet (az ütő és a sportruházat is számít).

Hogyan kell ütni a squashban?

Akkor szabályszerű az ütés, ha a sportoló előbb játssza meg a labdát, minthogy az a squash pályán kétszer lepattan és visszajuttatja azt a főfalra a lemez feletti és a felső határvonal közötti részében. Ha határvonalon kívül pattan a labda, akkor azt “out line-nak” is hívják. A squash labda egyébként érintheti az oldalfalakat és/vagy a hátsó falat is, mielőtt eléri a főfalat.

Mi történik, ha a versenytársunkat megérinti az elütött labda?

Ebben az esetben a játékot leállítják (akkor is, ha a játékosnak az ütőjét vagy a ruházatát érinti a labda). Ezután az alábbiak szerint állapítják meg a squash meccs folytatását:

  • ha a visszaadás szabályos, és a labda az oldalsó falak érintése nélkül érte volna el a főfalat, akkor a fogadó játékos megnyeri a pontot, kivéve ha az ütés nem első szándékból történt
  • amennyiben a labda az oldalfal irányába repült, de elérte volna a főfalat ha nem érinti az ellenfelet és a visszaütés különben szabályos lett volna, akkor a labdamenetet újrajátsszák
  • hogyha a visszaütés nem szabályos, akkor a fogadó játékos elveszíti a labdamenetet

Mit jelent a squashban a zavarás?

A játékosoknak úgy kell helyezhedniük a labdamenetek közben, hogy az ütésben következő fél az ellenféltől akadálymentesen, szabadon elüthesse a labdát a főfal felé, ha erre nincs lehetősége kérhetet let-et vagy stroke-ot annak függvényében, hogy az ellenfél szándékosan akadályozza meg a labda útját.

A squash let és stroke szabályai

A squashban használt let és stroke szabályait a zavarás elkerülése és a testi épségünk megóvása érdekében hozták létre. A két szabály megítélése bár szubjektív, két szempontot kell megvizsgálnunk az értékelésükhöz, a biztonságot és sportszerűséget.

Mit jelent a squashban a let?

A squashban let megítélésekor meg kell ismételni az utolsó labdamenetet, tehát a legutóbb szervált játékos szervál ugyan arról a térfélről, ahonnan az előző labdát indította.

Mikor kérhetünk let-et a squashban?

Let-et azokban az esetekben ítél meg a bíró, amikor az akadályozás feltehetően nem szándékos. A letet a squashban szokták hívni döntetlen labdamenetnek is.
⁠Let-et kérhet a fogadó játékos szervát követően is, abban az esetben, ha nem állt készen a szerválásakor, így nem is ütötte el a labdát. Végül akkor is let illeti meg a játékosokat, ha a labdamenet közben a labda bármilyen földön heverő idegen tárgyhoz ér, vagy ha a labda tönkremegy.

Mit jelent a stroke a squashban?

Ha a bíró stroke-ot ítél, a játékos, akit az ütésében akadályoztak nyeri a pontot és ő következik az adogatásban.

Mikor kérhetünk stroke-ot a squashban?

A következő esetekben:

  • Ha az ellenfél szándékosan, vagy figyelmetlenség miatt nem hagyja szabadon a labda útját és megütjük a labdát a főfal felé, de eltalálja ellenfelünk
  • Ha a szándékos akadályozás fennáll, de nem ütjük el a labdát

Mi a különbség a fallabda, squash, ricochet és racquetball között?

Mi a különbség a sima fallabda és az amerikai típusú fallabda között?
⁠A fallabdát használhatjuk a squash, a ricochet és a racquetball gyűjtőneveként is, de Magyarországon a fallabda jelentheti önmagában a squash sportot is. Lentebb a pályák méreteinél tisztázódni fog a különbség.
⁠Az amerikai fallabda angolul racquetball-al, vagy racketball.
⁠A harmadik különálló sport a ricochet. A három fenti sportban eltérő szabályokat, ütőt és labdákat használnak és persze a pályák méretei is különböznek.

A let és stroke szabályokat mindhárom sportban alkalmazzák?

Igen. A zavarás és ahhoz kapcsolódó sportbiztonsági szabályokat mind a squashban, ricochet-ban és racketball-ban is alkalmazzák.

Squash pálya méretei

Alapvetően három típusú fallabda pályát különböztetünk meg: a squash pályát, a ricochet pályát és az “amerikai”, másik nevén racquetball pályát.

A squash pálya méretei:

  • 9,75 méter hosszú
  • 6,4 méter széles
  • belmagassága jellemzően 6 méter vagy magasabb

A ricochet pálya méretei:

  • 8 méter hosszú
  • 5,5 méter széles
  • 2,7 méter a belmagassága

Racketball pálya méretei:

  • 8,5 méter hosszú
  • 5,4 méter széles
  • 2,96 méter a belmagassága

A felsorolt pályáknak azonos tulajdonságuk, hogy a hátsó fal üvegből van (a pályához vezető bejárat is itt található). A ricochet és a squash pályák között előfordul teljesen üveg, valamint oldalsó bejáratú is.
⁠A fallabda pályák döntő többsége paneles rendszerben épül, ami azt jelenti, hogy adott méretű és számú fa panelekből állnak. A talaj sportparketta, amely a speciális rugalmas alátéteknek köszönhetően nem csak kevésbé csúszik, de a sportolók ízületeit is kevésbé terheli meg.
⁠A squash pályák részét képezi az úgynevezett „tin” terület, a frontfal alsó része, amely a játék közbeni hibás ütést hivatott jelezni. A squash és az „amerikai” pályákon ez egy fémlemez, ami egyértelmű, éles hanggal jelzi, ha az ember oda ütötte. A ricochet pályákon a hibás ütéseket egy infra-érzékelő által kiadott hang jelzi.
⁠A ricochet pályáknak még részét képezi egy elektronikus eredményjelző rendszer is. Az eredményt a játékosok manuálisan viszik fel a két oldalfalon található nyomógombok segítségével.

Squash felszerelés

Milyen a jó labda?

Mindegyik gumiból készül és belül üregesek, gázzal vannak megtöltve. A legegyszerűbben a rajtuk szereplő színes pötty vagy pöttyök alapján különböztetjük meg hogy nekünk mennyire haladó labdára van szükségünk. A squash labdák ugyanazzal a gázzal vannak megtöltve, de a töltöttség mennyisége jelentősen befolyásolja a labda pattogását.

  • Egy kék pöttyös squash labda: kezdő játékosok részére, kb. 40%-al nagyobbat pattan mint a legprofibb, két sárga pöttyös squash labda, így gyors labdának számít
  • Egy piros pöttyös squash labda: középhaladó és kezdő játékosok részére, kb. 20%-al nagyobbat pattan mint a két sárga pöttyös squash labda, így közepesen lassú labdának számít
  • Egy sárga pöttyös squash labda: haladó játékosok részére, kb. 10%-al nagyobbat pattan mint a két sárga pöttyös squash labda, így szuper lassú labdának számít
  • Két sárga pöttyös squash labda, ez már a versenylabda: haladó amatőr játékosok, illetve verseny játékosok részére. Ez a leglassabb labda, amely a legkisebbet pattan, így extra lassú labdának számít

A squash ütő kiválasztásának szempontjai

A sport legfontosabb tartozéka a squash ütő rengeteg kivitelben kapható, kiválasztása nem egyszerű. Milyen tulajdonságokkal rendelkezik egy profi squash ütő? Röviden könnyű és jó helyen van a súlypontja.
⁠Az ütő legfontosabb tulajdonsága a súlya, 130g és 210g közti súlya van és általában minél könnyebb, annál technikásabb játékot tudunk vele játszani, mivel könyebben irányíthatók. A nehezebb, vagy fejsúlyos ütők kezdők számára alkalmasak nagyobb erő vihető át az ütésbe, viszont kevésbé irányítható általa az ütő. Jellemzően minél könnyebb az ütő annál magasabb az ára is.
⁠Az ütő hossza 685 mm, ez a nemzetközi szabvány, ennél rövidebb ütők is kaphatóak, elsősorban gyerekek részére.
⁠Végül az ütő alakja is befolyásolja a játékunkat, a csepp alakú ütők kialakítása biztosítja számunkra a legnagyobb felületű sweetspot-ot mellyel erősebb és pontosabb ütés érhető el.

Milyen cipőt válassz a fallabdához?

A tökéletes squash cipő stabilan tartja a lábat, ezáltal megelőzi az esetleges sportsérüléseket. Ezenkívül fontos a tartósság, ugyanis ez az aktivitás kifejezetten igénybe veszi a lábbelit.

A squash felszerelés kiegészítői

  • izzadság törlésére alkalmas törölköző, de használhatsz fej és csuklópántot is, a squash pályán lecseppenő verejték csúszásveszélyes
  • védőszemüveg: egy műanyag szemüveg, ami védelmet nyújt, ha a labda eltalálná az arcunkat

Squash szótár

Végül nézzük meg a fallabdában használt kifejezéseket és magyarázataik a könnyebb megérthetőség céljából.

  • Hand out: Amikor labdamenetet veszítesz és az ellenfeled válik az adogatóvá.
  • Out line: A labda a határvonalon kívül pattan.
  • Not up: Ha az adogató szabálytalanul üti meg a labdát, ha a labda többször pattan a padlón vagy ha a labda a másik játékost megérinti.
  • ⁠Down: A labda az ütés után, még a főfal előtt eltalálja padlót, vagy eltalálja a lemezt.
  • Out: A labda eltalálja a vonalat vagy kimegy a játéktéren kívülre.
  • Let: A labdamenet újrajátszása.
  • Turned: Megfordulás.
  • Stroke: A labdamenet megnyerése.