A squash Magyarországot is meghódította, Budapesten rengeteg központba foglalhatunk pályát, de vidéken is egyre népszerűbb, legyen szó a győri és siófoki squash pályákról, vagy debreceni, esetleg nyíregyházi centrumokról, széleskörben elérhető sportág. Nagy intenzitás jellemzi, ketten játszák. Könnyen találsz számodra is megfelelő squash partnert a Sportunio használatával.
A squasht a világ legdinamikusabb és legegészségesebb aktivitásai közé soroljuk. Rendkívül sok előnyét élvezheti az, aki ezt a sportot űzi. Lássunk ezek közül párat:
Az előnyök mellett érdemes megemlíteni ennek a mozgásformának hátrányait is, vagy legalábbis azokat a tényezőket, amelyekre érdemes odafigyelned:
A squash meccs kezdete előtt a játékosoknak 5 percük van a testük átmozgatására, oldalanként 2 és fél perc. A bemelegítésre szánt időben kell gondoskodniuk arról is, hogy a játékra szánt labdát kellően felmelegítsék, ugyanis a nem megfelelő előkészítés befolyásolja annak pattogását.
Hogyan történik a pontozás? Maga a squash mérkőzés összesen 2 vagy 3 nyert játszmából áll („best of” 3 vagy 5). Minden összecsapáskor addig tart a meccs, amíg valamelyik játékos eléri a 11 pontot. Az a fél győz, aki hamarabb éri el ezt a találati mennyiséget, kivéve ha mindkét személynek 10 pontja van. Az ilyen esetekben, a játék egészen addig folytatódik, amíg az egyik játékos 2 ponttal meg nem nyeri azt. Ha az adogató nyer egy labdamenetet, pontot nyer és folytatja az adogatást. Ha a fogadó nyeri a labdamenetet, pontot nyer és átveszi az adogatást.
A játék az adogatással kezdődik. A kezdés jogát az ütő megforgatásával döntik el (hasonlóan az érme feldobáshoz mindkét fél választ egy számára szimpatikus oldalt és az kezdhet, akinek a választásán áll meg a squash ütő). Az első szerva után addig passzolgat a squash játékot kezdő személy, amíg labdamenetet nem veszít. Ilyenkor a másik játékos válik az adogatóvá, ezt „hand out-nak” is nevezik.
A következő squash játszmában az a személy kezdi a szerválást, aki az azt megelőző játékot megnyerte. Minden összecsapás során az adogató személy dönti el, hogy melyik oldalról indítja a labdát. Amennyiben egymás után többször is győztesként végez, úgy a labdamenetet felváltva köteles szerválni mindkét oldalról. A passzoló személynek, a squash pályán felrajzolt adogató négyzeten belül kell állnia úgy, hogy a cipője egyáltalán nem érintheti a felfestett határvonalakat.
A tökéletes squash szervához a labdával egyenesen a főfalra kell célozni úgy, hogy az a lemez (tin) fölött és a felső határvonal alatt, majd az ellenkező oldali fogadó negyedbe pattanjon. A passzolt labda érheti az oldalfalakat és/vagy a hátsó üveget is, de ezután mindenképpen be kell pattannia a fogadó negyedbe.
Nem, a squash szabályaiban nincs lehetőség elrontott szervát megismételni. Hibás szerva, azaz adogatás esetén a fogadó játékos szerez pontot.
Az adogatás után addig folytatódik a játék, amíg az egyik fél el nem veszti azt. A menet a szervából és a visszaütésekből áll. A játékos akkor nyeri meg a labdamenetet, ha az alábbi három eset közül legalább egy teljesül:
Akkor szabályszerű az ütés, ha a sportoló előbb játssza meg a labdát, minthogy az a squash pályán kétszer lepattan és visszajuttatja azt a főfalra a lemez feletti és a felső határvonal közötti részében. Ha határvonalon kívül pattan a labda, akkor azt “out line-nak” is hívják. A squash labda egyébként érintheti az oldalfalakat és/vagy a hátsó falat is, mielőtt eléri a főfalat.
Ebben az esetben a játékot leállítják (akkor is, ha a játékosnak az ütőjét vagy a ruházatát érinti a labda). Ezután az alábbiak szerint állapítják meg a squash meccs folytatását:
A játékosoknak úgy kell helyezhedniük a labdamenetek közben, hogy az ütésben következő fél az ellenféltől akadálymentesen, szabadon elüthesse a labdát a főfal felé, ha erre nincs lehetősége kérhetet let-et vagy stroke-ot annak függvényében, hogy az ellenfél szándékosan akadályozza meg a labda útját.
A squashban használt let és stroke szabályait a zavarás elkerülése és a testi épségünk megóvása érdekében hozták létre. A két szabály megítélése bár szubjektív, két szempontot kell megvizsgálnunk az értékelésükhöz, a biztonságot és sportszerűséget.
A squashban let megítélésekor meg kell ismételni az utolsó labdamenetet, tehát a legutóbb szervált játékos szervál ugyan arról a térfélről, ahonnan az előző labdát indította.
Let-et azokban az esetekben ítél meg a bíró, amikor az akadályozás feltehetően nem szándékos. A letet a squashban szokták hívni döntetlen labdamenetnek is.
Let-et kérhet a fogadó játékos szervát követően is, abban az esetben, ha nem állt készen a szerválásakor, így nem is ütötte el a labdát. Végül akkor is let illeti meg a játékosokat, ha a labdamenet közben a labda bármilyen földön heverő idegen tárgyhoz ér, vagy ha a labda tönkremegy.
Ha a bíró stroke-ot ítél, a játékos, akit az ütésében akadályoztak nyeri a pontot és ő következik az adogatásban.
A következő esetekben:
Mi a különbség a sima fallabda és az amerikai típusú fallabda között?
A fallabdát használhatjuk a squash, a ricochet és a racquetball gyűjtőneveként is, de Magyarországon a fallabda jelentheti önmagában a squash sportot is. Lentebb a pályák méreteinél tisztázódni fog a különbség.
Az amerikai fallabda angolul racquetball-al, vagy racketball.
A harmadik különálló sport a ricochet. A három fenti sportban eltérő szabályokat, ütőt és labdákat használnak és persze a pályák méretei is különböznek.
Igen. A zavarás és ahhoz kapcsolódó sportbiztonsági szabályokat mind a squashban, ricochet-ban és racketball-ban is alkalmazzák.
Alapvetően három típusú fallabda pályát különböztetünk meg: a squash pályát, a ricochet pályát és az “amerikai”, másik nevén racquetball pályát.
A squash pálya méretei:
A ricochet pálya méretei:
Racketball pálya méretei:
A felsorolt pályáknak azonos tulajdonságuk, hogy a hátsó fal üvegből van (a pályához vezető bejárat is itt található). A ricochet és a squash pályák között előfordul teljesen üveg, valamint oldalsó bejáratú is.
A fallabda pályák döntő többsége paneles rendszerben épül, ami azt jelenti, hogy adott méretű és számú fa panelekből állnak. A talaj sportparketta, amely a speciális rugalmas alátéteknek köszönhetően nem csak kevésbé csúszik, de a sportolók ízületeit is kevésbé terheli meg.
A squash pályák részét képezi az úgynevezett „tin” terület, a frontfal alsó része, amely a játék közbeni hibás ütést hivatott jelezni. A squash és az „amerikai” pályákon ez egy fémlemez, ami egyértelmű, éles hanggal jelzi, ha az ember oda ütötte. A ricochet pályákon a hibás ütéseket egy infra-érzékelő által kiadott hang jelzi.
A ricochet pályáknak még részét képezi egy elektronikus eredményjelző rendszer is. Az eredményt a játékosok manuálisan viszik fel a két oldalfalon található nyomógombok segítségével.
Mindegyik gumiból készül és belül üregesek, gázzal vannak megtöltve. A legegyszerűbben a rajtuk szereplő színes pötty vagy pöttyök alapján különböztetjük meg hogy nekünk mennyire haladó labdára van szükségünk. A squash labdák ugyanazzal a gázzal vannak megtöltve, de a töltöttség mennyisége jelentősen befolyásolja a labda pattogását.
A sport legfontosabb tartozéka a squash ütő rengeteg kivitelben kapható, kiválasztása nem egyszerű. Milyen tulajdonságokkal rendelkezik egy profi squash ütő? Röviden könnyű és jó helyen van a súlypontja.
Az ütő legfontosabb tulajdonsága a súlya, 130g és 210g közti súlya van és általában minél könnyebb, annál technikásabb játékot tudunk vele játszani, mivel könyebben irányíthatók. A nehezebb, vagy fejsúlyos ütők kezdők számára alkalmasak nagyobb erő vihető át az ütésbe, viszont kevésbé irányítható általa az ütő. Jellemzően minél könnyebb az ütő annál magasabb az ára is.
Az ütő hossza 685 mm, ez a nemzetközi szabvány, ennél rövidebb ütők is kaphatóak, elsősorban gyerekek részére.
Végül az ütő alakja is befolyásolja a játékunkat, a csepp alakú ütők kialakítása biztosítja számunkra a legnagyobb felületű sweetspot-ot mellyel erősebb és pontosabb ütés érhető el.
A tökéletes squash cipő stabilan tartja a lábat, ezáltal megelőzi az esetleges sportsérüléseket. Ezenkívül fontos a tartósság, ugyanis ez az aktivitás kifejezetten igénybe veszi a lábbelit.
Végül nézzük meg a fallabdában használt kifejezéseket és magyarázataik a könnyebb megérthetőség céljából.