Szeretsz síelni vagy snowboardozni? Téged is régóta foglalkoztat, hogy a Decathlon versenyképes árai mégis mennyire veszik fel a versenyt a top téli sport márkákkal, mint a Burton, Salomon, vagy éppen a Rossignol? Most megtudhatod milyen sí kiegészítőket érdemes itt beszerezned.
Vegyük sorra, hogy melyik sportnak milyen felszerelés elemei és kiegészítői vannak. Kevés különbség van a megfelelő snowboard és sífelszerelés között, a leglényegesebb a cipő és a léc, vagy deszka, snowboardhoz inkább ajánlott védőfelszerelés, míg síeléshez a bukósisak is elegendő.
Hidegebb időre szuper aláöltözők, símaszkok segítik a meleg kényelmét. Néhány bukósisak alá indokolt a sapka, de a párnázottabbak bélése is elég meleg. A maszk helyettesíthető meleg sállal, így máris spórolunk a felszerelésen. A lábainkról pedig a sízokni gondoskodik, amit szintén megspórolhatsz egy termo zoknival is.
Ha síelésre vagy snowboardozásra szánjuk rá magunk, bár több síkölcsönző kínál lehetőséget sí ruházat bérlésre, én azt ajánlom, hogy inkább vásárold meg, mert kis beruházással évekre biztosíthatod a síkabátot, síkesztyűt, sínadrágot magadnak.
Nézzük meg mik azok a síruházat részét képező darabok, amik fontos szerepet kapnak az öltözetben.
A Decathlon téli sportokra szánt Wedze sajátmárkájú kabátjait kifejezetten tudom ajánlani, kezdő és haladó síelők számára is. Maximális vízállóság, nagy tűrőképesség, kiváló színek. A Decathlon síkabátai kiválóan szigetelnek, hideg időben melegítenek.
Ha síelsz, szerencséd van, a Decathlon Wedze kesztyűinél kevés, jobb ár-érték arányú kesztyűt tudok neked megemlíteni. A lényeg, hogy legyen vízálló és meleg.
Viszont snowboardosként komoly kihívás elé állít a felhozatal. Légy teljesen kezdő, vagy sok éve snowboardozó, a szakemberek egy dolgot szoktak kikötni, a kesztyűn nem szabad spórolni. Snowboardosként esni tanulsz meg először, ahol a csuklód különösképp munkára fogod, itt jön képbe a csukló megfelelő védelme. Tehát ha snowboard kesztyűt keresel én csak a csuklóvédős kesztyűket tudom neked ajánlani. Márpedig csuklóvédős kesztyűi a következő márkáknak vannak a teljesség igénye nélkül: Level, Scott, Zanier, Reusch.
A fenti márkák korántsem a budget árukról híresek (egy pár kesztyű kb. 20-40 ezer ft), de ne aggódj van egy tippünk számodra.
Tökéletesen megfelel a célnak egy pár síkesztyű kiegészítve egy pár mezei csuklóvédővel. Ráadásul a csuklóvédőt univerzálisan használhatod jégkorcsolyázáshoz vagy görkorcsolyázáshoz, esetleg más extrém sportokhoz.
A két nadrágot vehetjük egy kalap alá is, annyi kiegészítéssel, hogy a sínadrágnak valójában nem kell vízhatlan anyagból készülnie. A Decathlonban biztosan találni fogsz számodra megfelelő nadrágot a legjobb árak mellett. Én is itt vásároltam és sok év után is kiválóan teszi a dolgát a sínadrágom.
Lássuk, mi is kell ahhoz, hogy kezdőként célba tudjuk venni a sípályákat. A sífelszerelés alapvető tartozékai: síléc, síbakancs és haladó szinttől a síbot (mivel kezdőként inkább csak akadályoz a tanulásban).
A Decathlon több márkát is képvisel az áruházaiban. Megtalálhatjuk a legnagyobb síléc márkák közt a Rossignol-t, a Head-et, az Atomic-et, tehát kínálatból nincs hiány.
Az igazán jó vételek a Wedze sílécek. Formára és minőségre hozzák amit kell, strapabíróak, a kötés is megfelelő. Nagyon jó léceket raktak össze. Puha, jól irányítható lécek, nem csak kezdőknek, középhaladókank is ajánlott. Carvingoláshoz is kifejezetten jó lécek.
Ahogy sílécből, úgy síbakancsokból is szép számú a kínálat. Mind a Wedze, mind pedig az Atomic, Rossignol, Salomon bakancsok kiváló minőségűek. Itt a kiválasztásnál sokkal fontosabb szempont az egyéni preferencia. A lényeg, ha felpróbálod a bakancsot, nem baj, ha enyhén kicsinek érzed, ilyenkor csatold be az összes csatot és nehezedj a sípcsontodra, ilyenkor a lábujjhegyed épp, hogy érje el a cipő orrát, vigyázz, hogy túl kis méretet se válassz, általában fél/egy számmal nagyobb sícipőre van szükségünk, mint utcai cipőből.
Fentebb már írtam, kezdőként teljesen felesleges, sőt inkább zavar síelés közben a nem megfelelő használata.
A síbot előnyei: Vannak egyéb előnyei a síbotnak, egy igazi sváci bicska, amivel hajtani tudod magad a lapos pályán és segítség lehet a léc lecsatolásához is. Magasabb szinten a síbot segít a kanyarodásban.
A síbot hátrányai: Ha nem tudod használni, akadályoz a mozgásban. Kezdőként lehet, hogy rosszul tanulsz meg kanyarodni és bár a bottal rásegítesz, rögzül a hibás gyakorlat, amit később nehezebb lesz kijavítani. Ha rosszul tartod, azzal veszélyezteted a körülötted síelők épségét is.
Ha szükséged van botra, a Decathlonnak van kifejezetten síbot ajánló cikke és az áruházakban a munkatársak is készséggel segítenek kiválasztani méretben a megfelelőt.
A snowbordozáshoz is 3 dologra lesz szükséged, hogy csúszni tudj vele: deszka, snowboard kötés és bakancs.
A Decathlonban Wedze és Dreamscape deszkák vannak, mind a két márka az áruház sajátmárkájának számít, illetve ezen felül még Rossignol snowboard-ot is kapni. A minőség rendben, a megfelelő méretet kell megtalálnod, ha magad mellé állítod a deszkát, a magasságának a vállad és az állad között kell legyen. Első próbálkozásoknál érdemes kölcsönözni, hogy megtudd milyen stílusú snowboardra van szükséged, de egy kis túlzással bármelyik flexibilitású, kialakítású deszka alkalmas lesz a sportolásra.
A kötést jellemzően külön tudod beszerezni, ritkán adnak a deszkához. Az áruházakban fogsz találni több márkát is Dreamscape, Rossignol és Flow kötések is vannak. Az összes minőségi darab, a választásnál 3 dolgot vegyél figyelembe a méretet, a kötést csatjainak minőségét és a becsatoló/kioldó mechanizmust, amelyik kényelmesebb az legyen a befutó.
A snowboard bakancsok sokkal kényelmesebbek, keménységük közelebb áll az utcai cipőkhöz. A Dreamscape bakancsokat én nem ajánlom. Nem kényelmes és nem strapabíró. Inkább a Rossignol, Burton, Salomon, vagy Atomic gyártók bakancsait próbáld ki. Ha az ár fontos szempont, spórolj a fűzőn. Inkább végy egy egyszerű fűzős cipőt, mint egy boa, vagy gyorsfűzős kivitelt.
Szinte minden pályán kötelező a bukósisak használata. Szerencsére már évekkel ezelőtt is népszerű kiegészítője volt a felszerelésnek. Sisakot sokkal kedvezőbb áron tudsz bérelni síkölcsönzőből, de ha vásárolnál, első a biztonság. Győződj meg róla, hogy a bukósisak megfelel az en 1077-es szabványnak, azt hiszem az összes Wedze és Dreamscape sisak megfelel a szabványnak.
A kényelem is nagyon fontos. Bukósisakot nehéz a neten vásárolni, próbálj fel többet is mielőtt kifizetsz rá több tízezret. Érdemes megnézned Uvex és Salomon sisakokat is.
Az árat meghatározó tényező még az is, ha a sisakon beépített síszemüveg van. Ugye ilyenkor a szemüveg árát is kifizeted. Én csak akkor ajánlom, ha szemüveges vagy, és ezalatt kényelmesebben elfér a saját szemüveged.
Legyen a márkája Uvex, Wedze, Julbo, Lugik. Szemüveget könnyű választani, ha megfelelő uv védelemmel ellátott. A jobb szemüvegek párásodásmentesek és nagy látószöget biztosítanak.
A lencsét vagy napos időre, vagy ködös fényviszonyokra tervezik. Ha szép napos időt fogsz ki a hegyen, akár egy jobb fajta napszemüveg is kiválóan helyettesíti.
Ezt a tartozékot akár el is hagyhatjuk, de jobb felkészülni a szeles időre, kevés dolog ronthatja el a síelés élményét azon kívűl, ha a szél az arcunkba, szemünkbe fújja a havat, jeget.
A következő elemek a snowboard kiegészítői lehetnek, az esésekből adódó ütődések tompítására védjük gerincünk, fenekünk.
A gerincvédő ajánlott kiegészítője a snowboard felszerelésnek. Künnyű esésnél megütni a hátunk, ami komoly veszélyeket rejt magában.
Egyes típusok egészen a farcsontig is leérnek, mások nem. Vannak mellényként hordható cipzáros változatok és tépőzárral rögzíthetők is. Gyakran kemény szivacsot használnak, de a műanyag bordák nagyobb ütődéstől védenek. Jellemzően a szivacsos gerincprotektorok nagyobb felületet fednek le, így nagyobb részen védik a hátad.
A decathlonban kapható Dreamscape gerincprotektorok mellett érdemes kipróbálnod más márkákat is, mint a Rossignol, Spartan védők. A minőség megfelelő, kényelmes méretet és változatot válassz.
A Wedze, Dreamscape és Rossignol nadrágok jól jöhetnek, hogy tompítsák az ütéseket a feneked és combod környékén. Kellemetlen tud lenni ha ütés éri a fenekünk, de a komoly sérülésnek igen kicsi a kockázata, így ezt a kiegészítőt nem is tudom ajánlani. Ráadásul a viselete sem olyan kényelmes.
Vegyük sorra tehát a felszerelés elemeit még egyszer, hogy biztosan semmi ne maradjon ki.