A futsal (másnéven teremfoci) a nagypályás futball teremben játszott változata. A szabályok sok esetben megegyeznek a foci szabályaival, azonban vannak lényeges különbségek, egyedi szabályok is. Kezdetben azt fogjuk megnézni, hogy egy futsal mérkőzést hol és hogyan játszanak, majd pedig sorra nézzük a focitól eltérő szabályokat is.
Egy futsal mérkőzésen két csapat játszik, mind a két csapatban 5-5 játékos van, ezek egyike a kapus, a másik négy pedig mezőnyjátékos. Egy csapatban maximum 9 cserejátékos lehet. A mérkőzés során akármikor lehet cserélni, de csak a kijelölt zónában, úgy, hogy a lecserélt játékosnak már el kell hagynia a pályát, mielőtt a csere pályára lép.
A standard futsal pálya mérete megegyezik a kézilabda pálya méretével (40 méter hosszú és 20 méter széles). A kapu mérete is megegyezik a kézilabda kapu méreteivel, 3 méter széles és 2 méter magas.
A fustalban használatos labda kisebb, mint a foci esetében használt. Illetve különbség még, hogy egy speciális szivacsréteg is van a labdán, aminek köszönhetően kisebbet pattan, mint egy hagyományos focilabda.
Most pedig nézzük azokat a szabályokat, amik különböznek a focitól az eddig említetteken kívül.
Egy teremfoci mérkőzés játékideje 2*20 perc tiszta játékidő. Ez azt jelenti, hogy ha nincs játékban a labda, akkor áll az óra.
Ha a rendes játékidőben döntetlen ér el a két csapat, akkor 2*5 perc hosszabbítás következik, majd pedig nagybüntető-rúgások (ha a hosszabbítások se döntötték el a mérkőzést).
Az edzők félidőnként egy-egy egyperces időt kérhetnek, a hosszabbítás alatt erre nincsen lehetőségük.
A focihoz hasonlóan itt is sárga és piros lap használt. Egy játékos két sárga lapot gyűjthet be, a második után automatikusan megkapja a piros lapot.
A piros lapot kapott játékos nem állhat vissza többet a mérkőzés során. Csapata 2 percig emberhátrányban játszik, ezután kiegészülhet a csapat. A csapat két percnél is hamarabb kiegészülhet, ha gólt kapnak, ez esetben rögtön a gól után kiegészülnek.
A focival ellentétben a futsal esetében a közvetlen szabadrúgást maga után vonó szabálytalanságokat számon tartják. Az ötödik ilyen után, azaz a hatodik elkövetésekor (és minden alkalommal ez után) a csapat, akivel szemben elkövették a szabálytalanságot kisbüntetőt végezhet. A kisbüntetőt jelölő vonal 10 méterre van a kaputól és a büntető elvégzésekor csak a kapus állhat a lövő játékossal szemben.
Ha a saját büntető területén belül követ el szabálytalanságot egy csapat, akkor nagybüntetőt ítélnek, amelyet 6 méterről végezhet el az ellenfél lövő játékosa. A kapusnak a gólvonalon kell elhelyezkednie.
A kapus csak dobással hozhatja játékba a labdát. Ha a labda az oldalvonalon kívülre megy, akkor nem bedobás, hanem oldalberúgás következik, amelyet az oldalvonalról kell végrehajtani.
Ha az alapvonalat hagyja el a labda, úgy, hogy utoljára a védekező csapat játékosához ért, akkor a támadó csapatnak szögletrúgásból kell játékba hoznia.
Az ellenfél játékosainak a labda játékba hozatalakor legalább 5 méterre kell elhelyezkedniük a labdától. Ez vonatkozik oldalberúgásra, sarokrúgásra, szabadrúgásra, kisbüntetőre és nagybüntetőre is. A szabály alól kivétel a középkezdés, itt elég 3 méter távolságot tartani.
A labdát 4 másodpercen belül játékba kell hoznia annak a csapatnak, aki erre jogosult (pl. Kidobás, oldalberúgás). Amennyiben ez nem történik meg oldalberúgást vagy közvetett szabadrúgást kap az ellenfél csapat.
Bár a kapusra vonatkozó szabályok közül már néhányat említettünk, érdemes őket egy helyen összefoglalni: