Barion Pixel
Sportunio logo
Squash szabályok
Sportolnál, de nincs kivel?
Keress edzőtársat, vagy edzőt a közösségben!

Squash szabályok

squash
sportválasztó

A squash, vagy másnéven fallabda hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendő sport. Népszerűségét több tényezőnek is köszönheti: minden korosztály számára élvezhető, mivel teremben játsszák, így minden évszakban lehet fallabdázni. Továbbá kezdők számára a felszerelés beszerzése is könnyű és pénztárcabarát, illetve a szabályokat sem nehéz megtanulni.

A squash egy olyan sport, ahol a taktika és a technikai tudás egyaránt fontos szerepet játszik. A szabályok betartása mellett a mentális felkészültség és a gyors reakcióidő dönthetik el a mérkőzés kimenetelét. A bemelegítés és a játékosok közötti tiszteletteljes viselkedés szintén hozzájárulnak a fair és élvezetes játékhoz. Új szett esetén az a játékos kezdi a szervát, aki az előzőt megnyerte.

Az alábbiakban a legfontosabb squash szabályokat foglaltuk össze, amikre szükségünk lehet, ha el akarunk kezdeni játszani.


A Squash pálya és az alapszabályok


A squash mérkőzés két játékos között zajlik egy zárt, squashra kialakított pályán, amelynek falai és a padló piros vonalakkal vannak megjelölve, hogy segítsék a játékosokat a szabályos játékban. A cél, hogy a labdát úgy üssük meg, hogy az ellenfél ne tudja szabályosan visszaütni. A játékhoz szükség van még egy-egy squash ütőre, illetve egy squash labdára.

Egy fallabda mérkőzés szettekből áll. A mérkőzések általában 2 vagy 3 győztes szettig tartanak. Egy szettet úgy lehet megnyerni, ha mi érjük el először a 11 pontot. Ahhoz, hogy a pontszerzésről részletesen tudjunk beszélni először tisztázni kell néhány dolgot a pályával és a szervákkal kapcsolatban.

A squash pálya felosztása

A squash pályát piros vonalakkal osztjuk részekre. Kezdjük a szemközti fallal.

  • A legfelső piros vonal jelöli a pálya végét. Ha egy ütésünkkel ezt a vonalat, vagy az efölötti területet találjuk el, akkor az ellenfelet illeti a pont.
  • Fentről haladva a második piros vonal a szerva vonal. Ha szerválunk, akkor a szervánknak a szerva és a felső vonal közé eső területen kell érnie először a falat, ahhoz, hogy érvényes legyen.
  • A legalsó piros vonal és az alatta levő terület pedig a bádog. Jellemzően az anyaga is más, mint a fal többi részének. Az erre a területre érkező labdák is kint vannak és ebben az esetben is ellenfelünket illeti a pont.

Az oldalfalon mindössze egy vonal található, a szemközti fal legfelső vonalának folytatása. Ez itt is a squash pálya végét jelöli.

Végezetül pedig beszélnünk kell a padlóról. A pálya hátsó része két nagyobb részre van osztva, és mind a két résznek a falhoz közeli felső sarkában található egy kis piros négyzet is. Ez a felosztás a szervákhoz szükséges.

undefined - Sportunio

Squash szerválás szabályok

A squash szervát a két kisebb piros négyzet valamelyikéből kell elvégezni. Ahhoz, hogy egy szerva érvényes legyen a következőknek kell teljesülnie:

  • Legalább egyik lábbal a négyzeten belül állunk és a lábunk nem hagyja el a földet szerva közben.
  • A labdának a szemközti falat kell elérnie először, a felső és a középső piros vonal között.
  • A labdának ezután az ellentétes oldali térfél (azaz, ha balról szerváltunk, akkor jobb oldali) hátsó részére kell érkezni, anélkül, hogy előtte máshol érintené a padlót. Ezt a részt jelöli a nagyobb piros négyzet.

A játék kezdetén pénzfeldobással vagy az ütő forgatásával döntjük, hogy ki kezdjen szerválni. Az a játékos, aki kezd, eldöntheti, hogy melyik oldalról szeretne szerválni. Amennyiben megnyeri az adogatást, a következő szervát a másik oldalról kell adnia.

Amikor egy játékos megnyeri a szervát, akkor eldöntheti, hogy honnan szeretné az elsőt adni.

Új szett esetén az a játékos kezdi a szervát, aki az előzőt megnyerte.

Squash pontszerzés, pontozás

A squash pontozás a Point-a-Rally (PAR) rendszer szerint történik, ami azt jelenti, hogy mindkét játékos szerezhet pontot, függetlenül attól, hogy ő szervál-e vagy sem. Squashban / Fallabdában alapvetően kétféleképpen lehet pontot szerezni. Az első mód az, ha az ellenfelünk elrontja a szerváját. (Pl. a szemközti falat a felső piros vonal felett találja el, azaz kintre szervál).

A második pontszerzési lehetőség az, ha ellenfelünk nem tudja visszaadni a labdát, amit ütöttünk. Ez is kétféleképpen lehetséges:

  • Ha a labda először a pálya valamelyik kinti részét találja el: a felső piros vonalakat és a felettük lévő részt, vagy a bádogot vagy pedig a plafont.
  • Ha a labda több, mint egyszer pattan a padlón, mielőtt vissza tudnánk ütni.

Szett és Pontok: Egy szett 11 pontig tart. A jelenleg érvényes versenyszabályok a PAR pontozás szerint számolják az eredményt. Ennek a lényege, az, hogy egy szett megnyeréséhez 11 pontot kell összegyűjtenünk. Saját és ellenfelünk adogatásából is tudunk pontot szerezi. 10-10 állás esetén addig kell játszani, amíg az egyik játékos legalább kettővel nem nyer (pl. 12-10, 13-11).

Squash haladó szabályok

A fentiek már bőven elegendőek ahhoz, hogy el tudjunk kezdeni játszani. Van azonban még néhány dolog, amit érdemes lehet tudnunk.

Miután elütöttük a labdát törekednünk kell arra, hogy eltűnjünk az ellenfelünk útjából és lehetőleg ne akadályozzuk abban, hogy vissza tudja adni a labdánkat.

Ha úgy érezzük, hogy az ellenféltől nem fértünk hozzá megfelelően a labdához, akkor azt kell mondanunk, hogy let és nem szabad megjátszani a labdát. Megjátszott labda esetén nem ítélhető meg a lentebb részletezett let.

Let és Stroke: Ha egy játékos akadályozza a másikat a labda visszaütésében, akkor a "let" (újrajátszás) vagy "stroke" (pontadás) ítélhető. A "stroke"-ot akkor ítélnek, ha a játékos nyilvánvalóan nyerni tudott volna, de az ellenfele megakadályozza a játékot.

Let

Amennyiben úgy érezzük, hogy az ellenfelünk akadályozott abban, hogy megfelelően el tudjuk ütni a labdát, kérhetünk let-et. Ha a bíró jogosnak ítélte az igényt, akkor a pontot újrajátsszák.

Amennyiben az egyik játékos úgy szervál, hogy a másik nincs kész a fogadásra akkor is let-et itélnek a bírók. Végül pedig, ha nem tudnak a bírok arról dönteni, hogy kinn volt-e a labda, akkor is let-et ítélnek.

No-let

No-let-et abban az esetben ítélhet a bíró, ha valamelyik játékos let-et jelzett, de ezt a bíró nem találja helyénvalónak. Például: let-et jelzünk a bírónak, mert az ellenfél az utunkban állt. A bíró azonban úgy látja, hogy semmiképp nem értük volna el a labdát, úgy hogy megfelelően vissza tudjuk adni, így no-let-et ítél.

Stroke

Stroke az, amikor a játékos készen áll arra, hogy a szemközti fal felé üsse a labdát. Úgy, hogy az valószínűleg egy jó ütés lenne, de nem képes erre, mert nagyon nagy az esélye, hogy vagy ütővel ütné ellenfelét, vagy a labdát, ha játszották a lövést. Ha egy játékos megjátssza a labdát, és eltalálja ellenfelét az elülső fal felé vezető úton, az a személy, aki ezt a lövést lejátszotta, kap egy „Stroke Ball” -t (ha éppen az oldalfal felé tart, vagy az az oldalsó falról pattan rá, akkor az egy let). A „Stroke Ball” -t akkor is megadják, ha egy játékos ütés közben ütőjével üt meg ellenfelét. Ez azonban nem azt jelenti, hogy simán eltalálhatjuk a labdával ellenfelünket. Ha három stroke-ot kapunk,akkor elveszítjük a játékot. A „Stroke Ball” megadásakor a pontot annak kapják, aki eltalálta volna / eltalálta a labdát.

Hazai és nemzetközi squash szabályok

A Squash Szabályai és A Magyar Squash Szövetség A squash szabályait a Magyar Fallabda Squash Szövetség (MFSZ) szabályozza.

A World Squash Federation (WSF) nemzetközi szabálykönyve is tartalmazza a játék legfontosabb szabályait, amelyek világszerte alkalmazandók, így a nemzetközi versenyeken való részvételhez is ezek a szabályok irányadóak.

A squash pálya megfelelő ismerete és a szabályok pontos alkalmazása kulcsfontosságú a játékban. A squash pálya minden szegmense, mint a szerva vonal, a kint vonalak, és a bádog területek, meghatározzák, hogy a labda hogyan és hová pattanhat.

Ahhoz, hogy profi módon játszhassunk a squashot, fontos, hogy megértsük és alkalmazzuk a szabályokat. A szabályos ütés, a let, a stroke és az újrajátszás minden játékos számára alapvető fogalmak, amelyek segítenek a versenyszellem fenntartásában.